Vyhlášení Ceny Miloslava Švandrlíka

Obec spisovatelů  ČR a městská část Praha 11 vyhlašují  10. ročník  literární  soutěže Cena Miloslava Švandrlíka pro nejlepší humoristickou knihu českého autora vydanou v 2022.   Do soutěže lze  zaslat  také knihy vydané v roce 2021,  neboť covidová opatření  neumožnila  za toto období soutěž vyhlásit.

 

Pravidla:

  1. Cena se udílí za nejlepší humoristickou knihu českého autora vydanou v roce 2021 a  2022. Rozhodující je vročení v tiráži.
    Do soutěže se přijímají pouze knihy mající kód ISBN.
  2. Žánr díla je zaměřen  na humor či satiru.
  3. O udělení Ceny rozhoduje odborná porota navržená Obcí spisovatelů ČR.
  4. Cenu Miloslava Švandrlíka obdrží autor  vítězné knihy. Porota může navrhnout udělení  dalších  cen,  případně čestných uznání i dalším autorům.
  5. Knihu do soutěže může přihlásit sám autor nebo nakladatelství, které dílo vydalo.  Je třeba zaslat dvě knihy v tištěné podobě,  případně jednu v elektronické (pdf nebo epub).  K přihlášce přiložte spojení na autora (e-mail a telefon).

 

Knihy do soutěže o Cenu Miloslava Švandrlíka zasílejte do 31. května 2023 na adresu: Mgr. Dušan Spáčil, 182 00 Praha 8, U Slovanky 1987/10.

 

Přihlášku zasílejte na e-mail: falteisek@email.cz.

Zde získáte i bližší informace o soutěži. 

 

Obec spisovatelů ČR a MČ Praha 11

 

 


Výsledky soutěže o nejlepší humoristickou knihu roku 2020 - Cena Miloslava Švandrlíka

1. cena: Dominik Landsman: Někdo mě má rád

2. cena: Iva Hadj Moussa: Šalina do stanice Touha

3. cena: Sigi Bigstein: Švejk afghánským veteránem

 

 

Zvláštní cena poroty: 

Halina Pawlowská: Zážitky z karantény

 

 

Čestné uznání: Petr Vydra: Hlas a jiné povídky

Čestné uznání: Lucie Šilhová: Svedu to na tebe

Čestné uznání: Karolina Hošek: Příliš vysoká očekávání

 

 


Soutěž o nejlepší humoristickou knihu roku 2020

Cena Miloslava Švandrlíka, jak se toto autorské klání českých autorů jmenuje, se koná již po deváté, mezi vítězi v minulých letech figurovali mimo jiné Zdeněk Svěrák, Evžen Boček, Rudolf Křesťan, Ivan Kraus nebo naposledy Lukáš Pavlásek. Mezi oceněnými byli také Ivan Mládek nebo Daniela Kovářová. Vítěze vybírá porota z řad spisovatelů a kritiků.

 

Soutěž probíhá za spolupráce s Městskou částí Praha 11, kde Miloslav Švandrlík – jeden z největších českých spisovatelů-humoristů – dlouhá léta bydlel.

 


Přihlášené knihy roku 2020:

 Václav Franc

 Klíče, mobil, brejle

 Epika, 2020

 

 František Tylšar

 Záchranná brzda

 Epika, 2020

 

 Sigi Bigstain 

 Švejk afghánským veteránem

 Novela bohemica, 2020

 

 Radovan Lovčí

 Tuto se může stát jenom v Plzni anebo v New Yorku

 Powerprint, 2020

 

 Daniela Kovářová

 Matkovražedkyně, Ironický román o zločinu

 Mladá fronta, 2020

  

 Kateřina Perglová

 Kačka & Mops

 ALBATROS MEDIA a.s., 2020

 

 

  Láďa Hruška

 Průšvihy drzého záškoláka: Prázdniny skoro na rok    

 Euromedia Group a.s., 2020

 

 

 Miroslav Tota

 Perličky s úsměvem v barvě khaki

 Nová Forma, 2020

 

 

 Jan Marvel Horn

 Valard a vejce na draka

 Straky na vrbě, 2020

 

 

  Rostislava Kuchař

  Papíry na hlavu

  BURIAN A TICHÁK, 2020

 

 Pavel Soukup

 Romantické dřevo

 ALBATROS MEDIA, 2020

 

 

  Rostislava Kuchař

  Papíry na hlavu

  BURIAN A TICHÁK, 2020

 

  Miroslav Macek 

  Ona a já

  ALBATROS MEDIA, 2020

 

 

  Rostislava Kuchař

  Papíry na hlavu

  BURIAN A TICHÁK, 2020

 

 Miroslav Macek 

 Saturnin zasahuje

 ALBATROS MEDIA, 2020

 

 

  Rostislava Kuchař

  Papíry na hlavu

  BURIAN A TICHÁK, 2020

 

 Marie Adlerová

 K tabuli půjde vrah (Epitaf bohyně lovu)

 Novela Bohemica, 2020

 

 Iva Hadj Moussa

 Šalina do stanice touha

 Host, 2020

 

 Magdalena Mintová

 Falešný pohřeb

 Ikar, 2020

 

 Dominik Landsman a TMBK

 Někdo mě má rád

 Euromedia - Listen, 2020

 

 Jan Smutný

 Mozek génia

 Euromedia - Listen, 2020

 

 Marcela Mlynářová

 Dvakrát dole, jednou nahoře

 Brána, 2020

 

 Zuzana Hubeňáková

 Můj bratr albatros a jiná rodinná zvěrstva

 Ikar, 2020

 

  Rostislava Kuchař

  Papíry na hlavu

  BURIAN A TICHÁK, 2020

 

 Petr Vydra

 Hlasa jiné povídky

 Brána, 2020

 

 Hana Hřebejková

 Ať žijí padesátnice

 Brána, 2020

 

 

 Marta Kučíková

 Z mého italského deníku

 Ikar, 2020

 

 

 Karolina Hošek

 Příliš vysoké očekávání

 Motto, 2020

 

 

 Lucie Šilhová

 Svedu to na tebe

 Motto, 2020

 

 

 Halina Pawlowská

 Zážitky z karantény

 Motto, 2020

 

 

 Eva Benett

 Nočník neohrožené ženy

 Motto, 2020


Pavlásek je nejvtipnější spisovatel

Známý stand up komik a populární herec Lukáš Pavlásek (42)  trochu překvapivě zvítězil v soutěži o nejlepší českou humoristickou knihu roku 2019. První cenu získal za svůj svazek Soutěž jedlíků a jiné povídky. V osmém ročníku Ceny Miloslava Švandrlíka, soutěže pořádané Obcí spisovatelů ve spoupráci s Prahou 11 dále zabodovali Martin Jan Stránský za knížku Deník doktora z Mrnic a Marta Kučíková za zábavnou kuchařku Po italsku do hubky. Zvláštní cenu poroty obdržel Jiří Kučera za knihu Bílí baroni 2. Ceny byly předány 24. června v kulturním centru Zahrada na pražském Jižním Městě. Původní podzimní vyhlášení vítězů zpozdil koronavirus. Knihy vydané v roce 2020 by Obec spisovatelů měla ocenit letos na podzim.

(ds)

 

 

Foto Alexandr  Malachovský:  Lukáše Pavláska vítězství potěšilo. I proto, že  Miloslav Švandrlík patřil prý vždy k jeho oblíbeným autorům. 

 

=== Seznam knih v soutěži (rok vydání 2019) ===

 

=== Charakteristika a hodnocení oceněných knih ===

 


===  Z   A R C H I V U   ===


Cenu Miloslava Švandrlíka obdržel spisovatel Ivan Kraus

Cenu Miloslava Švandrlíka, kterou uděluje Obec spisovatelů ČR za nejlepší humoristickou knihu za rok 2018, obdržel Ivan Kraus za knihu vzpomínek a zamyšlení Soukromý Hollywood. 2. cenu získala Daniela Kovářová za satirickou příručku Jak chovat muže aneb Manuál pro otrlé, v níž autorka představuje svou vlastní typologii mužů a radí ženám, jak s muži zacházet, aby splnili roli, kterou od nich očekávají. 3. cena patří Jiřímu Růžičkovi za humoristickou novelu Šťastnej jako blecha, v níž vystupuje mladík, který se po úrazu stále směje, čímž vyvolává humorné i vážnější situace.  

 

V sedmém ročníku soutěže získal zvláštní cenu poroty Ivan Mládek a spoluautor Petr Zajíc za knihu Ivan Mládek obrazem i slovem. Čestná uznání dostali Michael Třeštík za knihu Ledaže se spletu, Boris Pralovszký (Nohama napřed) a Václav Valášek (Gizdi a koltuni aneb historky dětské). Ceny dnes laureáti převzali ve Slovenském domě v Praze.

 

Ceny předali spisovatel Vladimír Páral a herec Luděk Sobota. Páral od Obce spisovatelů ČR převzal cenu za celoživotní přínos české literatuře.

Porota vybírala z jednadvaceti přihlášených knih. Také letos vítěze určila čtyřčlenná porota z řad spisovatelů či kritiků. Do jejího čela byl vybrán autor povídek, detektivek a knih pro mládež Lubor Falteisek. "V souboru krátkých příběhů, fejetonů, esejí a reflexí se autor s osobitým humorem zamýšlí nad životními hodnotami, do hry přitom vtahuje i řadu svých přátel a prozrazuje některé peripetie svého vlastního života. S pomocí vtipu a nadhledu reflektuje i smutnější stránky života - a vždy přitom uplatňuje ryze humanistický pohled," zdůvodnila porota udělení hlavní ceny Krausovi.

"Humor je trošku, a je to v pořádku, stranou. Posluchači, diváci a čtenáři to milují, ale jak se to dostane do vyšších sfér, mezi estetiky a kritiky, tak se začne 'uvažovat'," řekl ČTK Kraus. "A je spravedlivé, že si lidé ty knížky najdou, já na tom neměl nejmenší zásluhu. S knihami je to jinak než u rodičů. Když máte děti, tak bude vaše žena smutná, až půjdou z domu. Spisovatel je rád, když knihy vypadnou a rozkutálejí se co nejdál," dodal.

V případě zvláštní ceny pro Mládka porota ocenila humorné obrázky, které "často pracují s výtvarnou zkratkou a s tzv. antiperspektivou, umocňuje osobitými vtipnými glosami, tu krátkými, jinde delšími, jež obrazové stránce knihy dodávají další rozměr".

Loni triumfoval bývalý politik Miroslav Macek, který do soutěže poslal svůj román Saturnin se vrací, navazující na populární dílo Zdeňka Jirotky. Cena Miloslava Švandrlíka byla poprvé udělena v roce 2013. Švandrlíkovu cenu v minulosti například získali Evžen Boček za knížku Poslední aristokratka, Zdeněk Svěrák za vzpomínkovou sbírku Po strništi bos, Ervín Hrych a Pavel Weigel za Krhútskou kroniku nebo Rudolf Křesťan za fejetony Proč nemám pistoli.

Obec spisovatelů ČR, profesní dobrovolná organizace českých, moravských a slezských literátů, tedy spisovatelů, scenáristů, dramatiků, textařů, literárních vědců, publicistů, kritiků a překladatelů, vznikla 3. prosince 1989. Více informací se nachází na www.obecspisovatelu.cz.

Spisovatel-humorista Miloslav Švandrlík patřil k nejčtenějším domácím autorům polistopadové éry. Nejvíce ho proslavily literární příběhy příslušníků někdejších Pomocných technických praporů (PTP) s názvem Černí baroni, kniha pro mládež Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka či dlouholetá spolupráce s karikaturistou Jiřím-Winterem Nepraktou. Podle Švandrlíkova románu Doktor od Jezera hrochů natočil stejnojmenný film režisér Zdeněk Troška. Premiéry se autor nedočkal. Zemřel 26. října 2009 ve věku 77 let.

 

Společné foto zúčastněných autorů. 

Foto: František Tylšar

 

=== KOMPLETNÍ VÝSLEDKOVÁ LISTINA ===